DEPRESYON

0

Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon Nedir?
Depresyon ruh halini ve genel sağlığı etkileyen bir bozukluktur. Önceden severek yapılan aktivitelere karşı ilgisizlik, mutsuzluk ve kendini kötü hissetme, depresyon belirtileri arasındadır. Çoğu insan kısa süreler boyunca kendilerini üzgün hissetse de, depresyon sebepleri bakımından sadece üzüntüden daha fazlasıdır.

Depresyon ciddi bir sağlık sorunudur ve insanlar genellikle depresif hâlden çıkamazlar. Depresyonun sebep olduğu sorunlar:

İş hayatıyla ilgili problemler
İlişkilerde zorlanma
Uyuşturucu ve alkol kullanımı
İntihar düşünceleri veya girişimleri
Depresyon tedavisi gören birçok kişi, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeye devam etmektedir. Bazıları için, depresyon uzun vadede tedavi gerektiren ve ömür boyu süren bir mücadele olabilir.

Depresyon veya majör depresif bozukluktan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Her yaştan ve sosyoekonomik durumdan bireyler depresyon geçirebilir.

Depresyon Sebepleri Nelerdir?
Depresyon kesin bir sebebe sahip basit bir hastalık değildir. Bazı insanlar depresif dönemlere karşı daha duyarlıdır. Depresyon belirtilerini doktorunuza anlatmanız oldukça önemlidir. Depresyon sebepleri arasında:

Genetik
Depresyon kalıtsal bir durum olabilir. Depresyon geçirmiş bir aile ferdiniz varsa, hayatınızın bir noktasında depresif bir bozukluk yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bu duruma hangi genlerin sebep olduğu bilinmemektedir. Birçok genin depresyon konusunda rol oynayabileceğine inanılmaktadır.

Biyokimyasal Etkenler
Depresyon bazı insanların beyinlerinde gözle görülür değişikliklere sebep olmaktadır. Bu durumun sebebi anlaşılmasa da, depresyonun beyin fonksiyonuyla başladığı anlaşılmaktadır. Bazı psikiyatristler depresyon vakalarında beyin kimyasına bakarlar.

Beyindeki nörotransmitterler, özellikle serotonin, dopamin veya norepinefrin, mutluluk ve haz duygularını etkiler ve depresyon hastası kişilerde denge bozukluğu olabilir. Antidepresanlar, bu nörotransmitterleri, özellikle de serotoninleri dengelemeye yaramaktadır. Bu nörotransmitterlerin nasıl ve neden denge kurdukları ve depresif durumdaki rolleri tam olarak bilinmemektedir.

Hormonal Etkiler
Hormon üretimindeki veya işleyişindeki değişiklikler depresyona sebep olabilir. Hormon durumlarında (menopoz, doğum, tiroid problemleri veya diğer bozukluklar dahil) herhangi bir değişiklik depresyona neden olabilir.

Doğum sonrası depresyonda anneler doğumdan sonra depresyon belirtileri geliştirirler. Değişen hormonlar nedeniyle duygusal olmak normaldir ancak doğum sonrası depresyon ciddi bir durumdur.

Mevsimsel Değişiklikler
Kışın gündüz saatleri kısaldıkça, birçok insan günlük aktivitelerde uyuşukluk, yorgunluk ve ilgi kaybı hisseder. Bu durum geçmişte mevsimsel duygudurum bozukluğu olarak adlandırılırken günümüzde mevsimsel majör depresif bozukluk olarak bilinir. Doktorunuz bu durumu tedavi etmek için ilaç veya ışık tedavisi önerebilir. Bu hastalık genellikle günler uzadıkça ortadan kalkmaktadır.

Durumsal Etkenler
Travma, büyük bir değişim ya da yaşam mücadelesi bir depresyon olgusunu tetikleyebilir. Sevilen birini kaybetmek, işten atılmak, mali sıkıntılar yaşamak veya ciddi bir değişiklik yaşamak insanlar üzerinde büyük etki yaratabilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Depresyon belirtileri hastalığın şiddetine bağlı olarak değişmekle birlikte, izlenebilecek bazı standart belirtiler vardır. Depresyon sadece düşünce ve duygularınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda nasıl davrandığınızı, söylediklerinizi ve başkalarıyla ilişkilerinizi de etkileyebilir. Ortak depresyon belirtileri şunlardır:

Üzüntü
Yorgunluk
Odaklanma sorunları
Mutsuzluk
Öfke
Sinirlilik
Hüsran
Keyifli veya eğlenceli aktivitelere ilgi kaybı
Uyku sorunları
Sağlıksız gıdalara yönelme
Anksiyete
İzolasyon
Huzursuzluk
Düşünce ve karar verme yetisinde sorunlar
İş yerinde veya okulda kötü performans
Faaliyetlerden vazgeçme
Pişmanlık
İntihar düşünceleri veya eğilimleri
Baş ağrısı veya kas ağrıları
Uyuşturucu veya alkol kullanımı
Bazı insanlar ayrıca mani, psikotik atak veya motor becerilerde değişiklikler gösterir. Bunlar, bipolar bozukluk gibi depresyona neden olabilecek diğer durumları belirtebilir.

Bir yakınınızın kendine veya başka bir kişiye zarar verme riski altında olduğunu düşünüyorsanız:

112’yi arayın.
Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
Zarar verebilecek silahları, bıçakları, ilaçları veya başka şeyleri çıkarın.
Kişiyin dinleyin ancak onu yargılamayın veya onunla tartışmayın.
Depresyona Ne Sebep Olur?
Birçok faktör hayatınızın bir noktasında depresyon geliştirme riskinizi artırabilir. Depresyon sebepleri arasında:

Kadın olmak (Kadınlarda erkeklerden daha fazla depresyon tanısı konur)
Özsaygı sorunları
Aile geçmişinde depresyon tanısı bulunması
Eşcinsel, biseksüel veya transseksüel olmak
Anksiyete veya bipolar bozukluk gibi başka ruhsal rahatsızlıklara sahip olmak
Uyuşturucu veya alkol istismarı
Ciddi veya kronik bir hastalığa sahip olmak
Uyku hapları gibi bazı ilaçları almak
Uzun kış geceleri olan ve sınırlı güneş ışığı alan bir bölgede yaşamak
Depresyon Tanı Kriterleri
Depresyonu teşhis etmek için doktorunuz sizi muayene eder ve tıbbi geçmişinizi öğrenir. Daha derin bir değerlendirme için sizi bir psikiyatra yönlendirebilir. Depresyon tanısında kan testi yapılmadığı için doktorunuz düşünceleriniz ve duygularınız hakkında sorular soracaktır ve belirti ve cevaplarınıza göre size tanı koyacaktır.

Depresyon Tedavisi
Depresyon tedavisinde doktorunuz ilaç, psikoterapi veya her ikisini de reçete edebilir. Size yararı dokunan ve yan etkileri hafif bir kombinasyon bulmak zaman alabilir. Depresyonun nedenleri ve belirtileri değişebildiğinden tedavi çözümleri durumunuza göre şekillendirilecektir.

Egzersiz yapmak, uyuşturucu ve alkolden kaçınmak, bir rutine bağlı kalmak ve belirli besinleri tüketmek depresyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Etkili bir tedavi planı bulmak için belirtilerinizi doktorunuzla tartışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.