Damar Sertliği

0

Kan damarları da dahil orta yaşı geçtikten sonra hücrelerimizde bir sertleşme olur. Hücreler esnekliğini yitirir. Kan damarlarının iç kısımları zayıflar, ya da kandaki yağlı maddeler birikerek damarlardaki kanalı darlaştırır. Böylece damar bedendeki organlara yeteri kadar kan taşıyamaz.

Ama bütün kan damarlarında aynı durum görülmez. Bazıları, örneğin akciğere giden damarlar normal kalır. Bu arada bazılarında damar sertliği görülür.

Belirtileri: Sertleşmenin hangi damarlarda olduğuna bağlıdır.1.Beyne giden damarlarda:

Aydın kişilerde: Düşünme hızında ve yeni fikirleri kavramada yavaşlama. Belirli bir konu etrafında uzun süre düşünememek, iş hayatınızda unutkanlıklar. Hafıza zayıflığı. Bu yüzden insan farkında olmadan kendini tekrarlamağa başlar.

Ruh hali: Sinirlilik, asık surat. Bazen aksi de olur ve neşede aşırılık görülür. Giyim-kuşamda ve başkalarının duygularına; düşüncelerine değer vermekte ihmalcilik başlar. Bazı yaşlı kişiler bu yüzden bencil sıfatını kazanırlar.

Genel: Başağrısı, başdönmesi, titreme, yürürken sendeleme kolayca gelen bitkinlik. Piyano çalma gibi zihinsel koordinasyon gerektiren faaliyetlerde durgunluk; felç gelebilir. Parkinson hastalığı da yapabilir.

2.Kalp damarları: (Koroner damarlar).

Göğüste ağrı. Koroner hastalıklar(«Göğüs Bölümü»ne de bakın).

3. Böbrek damarları: Bu damarlar darlaştığı takdirde böbrekler görevlerini yerine getiremezler. Yüksek tansiyona yol açar.

4. Aort (şahdamar) : Bu damarların sertleşmesi tansiyonun yükselmesine sebep olur, karında ağrılar hissedilir. Aort damarındaki rahatsızlık nedeniyle bu ağrı sırta da vurur.

5. Eğer daha yukarıdaki damarlarda da tıkanıklık olursa o zaman kaba et kesimleri de ağrır.

6. Guddelere giden damarlar: Pankreas’a giden damarların tıkanması hafif bir şeker hastalığına sebep olur. Tiroid guddelerini besleyen damarların tıkanması da hypothyroidism yapar.

Tedavisi: Arterios clerozis.hastalıkları için keskin bir tedavi şekli yoktur. Ama tıkanmış bazı damarlar son zamanlarda plastik damarlarla değiştirilebilmektedir. Damar tıkanıklığından şikâyetçi olan düzenli bir hayat yaşamalıdır. Böylece yavaşlayan kan dolaşımına uymuş olur. Yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ağır işler yapmayın. İşle ilgili notlar tutmayı huy edinin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.