ÇOCUKLARDA BOY VE KİLO GELİŞİM GRAFİĞİ

0

Çocuklarda Büyüme Grafikleri

Büyüme Tabloları Nedir?
Çocuklar kendi hızlarında büyürler. Büyük, küçük, uzun, kısa – çocuklar arasında çok çeşitli sağlıklı şekil ve büyüklükler vardır. Genetik , cinsiyet, beslenme, fiziksel aktivite, sağlık sorunları, çevre ve hormonların tümü çocuğun boyunda ve kilosunda rol oynar . Ve bu şeylerin çoğu aileden aileye geniş ölçüde değişebilir.

Peki doktorlar çocukların boy ve kilo ölçümlerinin “sağlıklı” olup olmadığını nasıl anlarlar? Normal gelişiyorlar mı? Herhangi bir tıbbi sorunun büyümeyi etkileyip etkilemediği?

Doktorlar bu soruları cevaplamak için büyüme çizelgeleri kullanırlar. İşte büyüme çizelgeleri ve çocuğun sağlığı hakkında söyledikleri bazı gerçekler.

Doktorlar Neden Büyüme Grafikleri Kullanıyor?
Büyüme çizelgeleri, çocuğunuzun kontrollerinin standart bir parçasıdır . Çocukların aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklarla karşılaştırıldığında nasıl büyüdüklerini gösteriyorlar. Ayrıca çocukların zaman içindeki boy ve kilo artışlarını ve orantılı olarak büyüyüp büyümediklerini gösterir.

Diyelim ki bir çocuk 2 yaşına kadar aynı kalıpta büyüyordu, sonra aniden diğer çocuklardan çok daha yavaş bir şekilde büyümeye başladı. Bu bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelebilir. Doktorlar bunu bir büyüme grafiğine bakarak görebilirler.

Farklı Bir Durum Bir Sorun Var mı?
Şart değil. Doktorlar, büyüme tablolarını bir çocuğun genel refahı, çevresi ve genetik arka planıyla birlikte ele alır. Örneğin:

Çocuk başka gelişimsel kilometre taşlarıyla buluşuyor mu?
Çocuğun sağlıklı olmadığına dair başka işaretler var mı?
Çocuğun ebeveynleri ve kardeşleri ne kadar uzun veya kilolu? Çocuk erken doğdu mu?Çocuk ergenliğe ortalamanın üzerinde mi yoksa erken mi başladı ?

Tüm Çocuklar Bir Büyüme Tablosunda Ölçülür mü?
Hayır. Kızlar ve erkekler farklı büyüme çizelgelerinde ölçülür çünkü farklı biçimlerde ve farklı oranlarda büyürler.

Ve doğumdan 36 aya kadar olan bebekler için bir dizi tablo kullanılmıştır. Başka bir tablo 2-20 yaş arası çocuklar ve gençler için kullanılır. Ayrıca, Down Sendromu gibi belirli koşulları olan veya erken doğmuş çocuklar için özel büyüme çizelgeleri kullanılabilir .

Grafiklerde Hangi Ölçümler Yapılır?
Bebekler 36 aylık olana kadar doktorlar ağırlığı, uzunluğu ve baş çevresini ölçer (kafanın en büyük kısmı etrafındaki mesafe).

Daha büyük çocuklarda, doktorlar kilo, boy ve vücut kitle indeksini (BKİ) ölçer . Bir çocuğun büyümesinin tam bir resmini elde etmek için ağırlık ve boy ölçümlerine bakmak ve karşılaştırmak önemlidir.

Baş Çevresi Neden Ölçülür?
Bebeklerde baş çevresi beyin gelişimi hakkında ipuçları verebilir. Bir bebeğin kafası diğer çocukların çoğundan daha büyük veya daha küçükse veya baş büyümeyi durdurur veya çok hızlı büyürse, bu bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Örneğin, alışılmadık derecede büyük bir kafa , beynin içinde bir sıvı birikimi olan hidrosefali işareti olabilir . Ortalamadan daha küçük bir kafa, beynin doğru şekilde gelişmediğine veya büyümenin durduğuna dair bir işaret olabilir.

Yüzdeleri Nedir?
Yüzdeler, bir çocuğun diğer çocuklarla nerede karşılaştırıldığını gösteren ölçümlerdir. Büyüme çizelgelerinde, yüzdelikler eğri desenlerle çizilen çizgiler olarak gösterilmiştir.

Doktorlar çocuğun ağırlığını ve yüksekliğini tabloya çizdiğinde, bu ölçümlerin hangi yüzdelik çizgisine dayandığını görüyorlar:

Yüzde yüzdesi ne kadar yüksek olursa, çocuk boy veya kilo için olsun, aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklarla karşılaştırıldığında o kadar büyük olur.
Yüzde sayısı ne kadar küçük olursa, çocuk o kadar küçük olur.
Örneğin, 4 yaşında bir çocuğun kilosu 10’uncu yüzdeyse, bu yaştaki erkeklerin% 10’unun ağırlığından daha küçük, 4 yaşındaki erkeklerin% 90’ının daha ağır olduğu anlamına gelir.

Yüzdeler Nasıl Belirlenir?
Yüksek veya düşük bir yüzde oranlarında olmak, mutlaka bir çocuğun daha sağlıklı olduğu veya bir büyüme veya kilo sorunu olduğu anlamına gelmez.

Diyelim ki kilo için yüzde 10’luk olan 4 yaşında bir erkek çocuk da boyunun yüzde 10’unda. Çocukların% 10’u daha kısa ve onlardan daha ağır ve çoğu çocuk -% 90’ı daha uzun ve daha ağır. Bu sadece ortalamadan daha küçük olduğunu gösterir, bu genellikle bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ebeveynleri ve kardeşleri de ortalamanın altındaysa ve sağlıklı ve iyi gelişmekte olduğuna dair başka işaretler varsa, doktorlar endişelenmek için bir neden olmadığına karar verebilirler.

Çocuğum İçin İdeal Yüzde Nedir?
Tek bir ideal sayı yok. Sağlıklı çocuklar her şekil ve büyüklükte gelir ve 5. yüzde cinsinden bir bebek, yüzde 95’in içindeki bir bebek kadar sağlıklı olabilir.

İdeal olarak, her çocuk zamanla aynı büyüme paternini takip eder, boy uzar ve aynı oranda kilo alır, boy ve kilo birbirine oranla orantılı olur. Bu, genellikle bir çocuğun büyüme eğrisinde belirli bir yüzde çizgisinde kaldığı anlamına gelir. Dördüncü yüzdelik çizgideki 4 yaşındaki oğlumuz her zaman bu çizgide olsaydı, iyi bir işaret olan deseni boyunca büyümeye devam ediyor.

Bir Soruna Ne İşaret Verebilir?
Birkaç farklı büyüme grafiği deseni, aşağıdaki gibi bir sağlık sorununa işaret edebilir:

Bir çocuğun kilosu veya boyu yüzde yüzdüğü bir kalıptan değiştiğinde, takip ediyordur. Örneğin: Boy ve kilo hem çocuk 5 yaşına gelene kadar yüzde 60’lık bir çizgide olsaydı, hem de boy 6 yaşındaki yüzde 30’a düşerse, bu çocuk büyümediği için bir büyüme problemi anlamına gelebilir. Her zamanki büyüme paterni. Fakat yüzdeliklerin değiştirilmesi her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Birçok çocuk, büyüme oranlarının çocuktan çocuğa değişmesi normal olduğunda, gelişimdeki bazı noktalarda büyüme yüzdelerinde değişiklikler gösterebilir. Bu özellikle bebeklik ve ergenlik döneminde sık görülür .

Çocuklar kilo aldıklarında aynı boyda olmadıklarında. Örneğin: Bir oğlanın boyu yüzde 40’taysa ve kilosu yüzde 85’taysa, bu, yaşının çocuklarının yüzde 40’ından daha uzun olduğu, ancak yaşından çocukların yüzde 85’inden daha ağır olduğu anlamına gelir. Bu bir problem olabilir. Öte yandan, hem boy hem de ağırlık için yüzde 85’in altındaysa ve bu kalıbı zamanla izlerse, bu genellikle ortalamadan daha büyük olan sağlıklı bir çocuk olduğu anlamına gelir.

Çocuğunuzun büyümesi – veya büyüme çizelgeleri hakkında herhangi bir sorunuz olursa doktorunuzla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.