ÇOCUKLAR VE HEPATİT B

0

Kronik hepatit B’nin teşhisi çocuğumu nasıl etkiler?

Hepatit B genellikle bir çocuğun büyüme ve gelişimini etkilemez. Bir çok kronik hepatit B’li çocuklar uzun ve sağlıklı yasama sahiptirler. Diğer kronik tıbbi durumlardan farklı olarak, genellikle hepatit B hiç bir fiziksel soruna sebep olmaz.

Evlatlık edinmek istediğim çocuğun hepatit B testi pozitif çıkarsa ne olur?
Çocuğunuzun hepatit B’li olduğunu öğrenmek gerçekten can sikici olsuda, sunu bilmelisinizdir ki bir çok çocuk uzun ve sağlıklı yasam sürer. Hepatit B genellikle bir çocuğun normal büyüme ve gelişmesini etkilemez. Onların bedensel faaliyetlerini ve zihinsel yeteneklerini de kısıtlamaz.

Eğer çocuğumun hepatit B testi pozitif çıkarsa, diğer aile bireylerini nasıl koruyabilirim?
Anne, baba, çocuklar ve diğer aile bireyleri aşılanmalıdır. Akrabalarınız, çocuk bakıcılarınız, arkadaşlarınız ve diğer kişilerde eğer çocuğunuzla yakından etkileşimde iseler, onlarda asi olmalıdırlar.

Kronik hepatit B’li bir çocuk için mevcut herhangi bir tedavi var midir?
Su an icin Amerika ‘da kronik hepatit B’li çocukların tedavisi için onaylanmış iki ilaç vardır: (1) Intron A (interferon alpha) ve (2) Epivir-HBV (lamivudine).

Fakat, bütün hepatit B’li çocukların tedavi olması gerekmiyor. Siz, çocuk hastalıkları ile ilgili karaciğer uzmanı ile görüşerek bu iki ilaç tedavisinin hangisinden, çocuğunuzun faydalanabileceğini öğrenmelisiniz. Tedaviye başlamaya karar verseniz yada vermeseniz de, çocuğunuz düzenli olarak bir karaciğer uzmanına yada hepatit B hastalığıyla ilgili bir doktora görünmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.