ÇOCUK ARABADA NASIL OTURMALI ?

0

Bebek ve çocuklar için araçlardaki en tehlikeli bölge, erişkin kucağı. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebeğin kucakta sıkıca tutulmasının kaza anında kucaktan fırlamayı önleyemeyeceğini söyledi.

Ailelerin bebeklerini kucaklarına alarak seyahat etmemeli. Bu çocuklar için çok riskli bir durum. Çocuklu ailelerin araçlarda bebek koltuğu kullanması gerekiyor.
Yılmaz, “Bebek ve çocuklardaki ölüm ve yaralanmaların birçoğu bebek araç koltuğu ve emniyet kemeri kullanımı ile önlenebilir.” dedi.

Bebek ve çocuklar için araçtaki en tehlikeli bölgenin erişkin kucağı olduğuna işaret eden Yılmaz, bebek ve çocukların, erişkinlerin kucağında ya da dizinde yeterince korunamayacağına dikkat çekti. Uygunsuz koruma sistemi ile ilişkili yaralanmaların bebek ve çocuklarda oldukça sık görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, “Bebek ve çocuklar, erişkinin kucağında yeterince korunamayacağı için herhangi bir tehlike anında araçtan mermi çekirdeği gibi fırlayabilir ya da yetişkinin ağırlığı ile ezilebilir.” dedi.

Ailelerin video, teyp, kitap, poster, gösterimler ve konferanslarla eğitilebileceğini hatırlatan Yılmaz, bebek ve çocuklar için araç içinde en güvenilir bölgenin arka koltuğun orta kısmı olduğunu kaydetti.

Bebek koltuklarının, önünde hava yastığı olan araç koltuklarına yerleştirilmemesini isteyen Yılmaz, kaza esnasında şişen hava yastığının bebeğe zarar verebileceğini aktardı.

Bebeğin kucakta sıkıca tutulmasının kaza anında kucaktan fırlamasını engellemediğinin altını çizen Doç. Dr. Gonca Yılmaz, araç bebek koltuklarında korunacak olan çocukların pozisyonlarının çocuğun büyüklüğüne göre değişeceğini dile getirerek şöyle devam etti: “Bir yaşından ve 9 kilodan küçük bebekler, arkaya bakar tarzda bebek koltuğunda taşınmalı. Bu şekilde taşınan bebeklerde boyun omurları yaralanma riski azaltılmış olur. Bir yaşın altında 9 kilodan büyük ağırlıklı bebekler için tasarlanmış aynı özellikteki koltuklar kullanılmalı. Bebek koltukları bebeğin 45 derecelik açıda yatmasına imkan verecek özellikte ve konumda olmalı; ancak bebeğin başı öne düşmemeli. Ağırlığı 9-18 kilo olan bebekler ise bebek koltuğuna yüzü karşıya doğru olarak oturtulmalı. Prematüre bebekler kalkanlı bebek koltuklarına bindirilmeli.”

Bebekler koltukta nasıl oturtulmalı?
Bebekler doğumdan itibaren araba koltuğuna oturtulabilir. Bebek koltukta dik değil yarı yatar pozisyonda olmalı. Koltuğun içine gömülmemeli, başı öne düşmemeli. Gerektiğinde bebeğin altına havlu veya battaniye desteği konulabilir. Bebekler için araba koltuğu seçimi çok önemli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.