CİLT KIRIŞIKLIKLARININ NEDENLERİ

0

Kırışıklık neden olur?

Deri kırışıklıkları, herhangi bir hastalık belirtisi değil, bir yaşlanma belirtisidir; ama oluşum süreci yavaşlatılabilir. Başlıca neden, derinin giderek kurumasının yanı sıra, yaşlanma süreci içinde deride albümin birikimleri oluşmasıdır. Yanlış yüz bakımı, fazla güneş ışını, yanlış beslenme, stres, hareketsizlik, nikotin ve alkol bu birikimlerin oluşmasını destekleyen faktörlerdir. Ayrıca radikal diyet kürleri de deri kırışıklıklarına yol açabilir.

Pratik Çözümler

Bolca C ve E vitamini alınması gerekir.E vitamini; ıspanak, kabak, marul, lahana, yeşil salata, ayçiçek yağı, badem, ceviz ve fıstık ürünlerinde vardır.

Bromelain enzimi, deri dokusundaki albümin birikintilerini çözer. Bolca bromelain içeren taze ananas suyu günde en az 1 bardak içilmelidir.

Yumurta akı-bal maskesi: 1 yumurta akı ile 2 yemek kaşığı çiçek balı iyice karıştırılır, yüze sürülür ve 20 dakika etkilenmeye bırakılır. Süre sonunda yüz ılık suyla yıkanır.

Her gün ısırganotu çayı ile yıkanan yüz gerginleşir.

Sigara zararlıdır. Nikotin, deri dokusunu besleyen kılcal damarların tıkanmasına yol açar.

Alkol zararlıdır. Fazla miktarda alınan alkol, yüz derisinde su toplanmasına neden olur. Daha sonra su çekilince, deride kırışıklıklar oluşur.

Uzun süre güneşlenmek zararlıdır.

Günde en az 7-8 saat uyumak gerekir.

Deri pörsümesine ve kırışmasına, gereğince görev yapamayan bağırsaklar da neden olabilir. İyi bir sindirim sağlanması gerekir.

Organizmanın koruyucusu olan deri, kendini de çok iyi koruyabilir. Ama onu her gün belirli oranda sıcağa, soğuğa, ışığa, kuru ve nemli ortama tabi tutarak güçlendirmek gerekir. Özellikle açık hava, derinin başlıca güç kaynağıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.