Çarpıntı Nedenleri

0

Kalp Çarpıntısı (Aritmi) ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Kalp vuruşlarının kuvvetli olarak hissedilmesidir. Bunun başlıca iki şekli vardır: Birincisi daha sık görülür ve tehlikesizdir. Çarpıntı yavaş yavaş gelir ve yavaşça, çoğu zaman uykuda kaybolur. Bu çeşit çarpıntının kalp hastalığı ile ilgisi yoktur.
İkinci şekil birdenbire başlar ve genellikle birden kesilir. Bu, kalp hastalığı ile ilgili olabilir.

Tedricen başlayan ve kesilen çarpıntı:

Sebepleri:
Kalp hastalığı ile ilgisi yoktur.
1— Kansızlık: Solukluk ve çabuk yorulma da mevcuttur. Çarpıntı bilhassa hareketle gelir, gece istirahatta kaybolur. Bu çarpıntılarda kusma da görülür.
2— Hazımsızlık: Çoğunlukla geceleri ve.ağır bir yemekten sonra gelir.’ Aynı zamanda ölüm korkusu, nefes darlığı, kâbus da olabilir. Şişman, midesi gazlı, orta yaşlı kadınlarda sık görülür.
Hazımsızlık, kalp hastalığında çok daha sık olarak çarpıntıya sebep olur. Akşamları daha az yemeğe gayret edin, yağlı gıdalardan kaçının, daha çok hareket edin; kabız olmamağa ve üzülmemeğe dikkat edin.
3—Sağlam bir kalbe tazyik: Göğüs ve karındaki urlar, mide genişlemesi, gebelik.
4— Tiroid bezi hastalıkları: Graves hastalığı: Sinirlilik, titreme, terleme, sıcak basması, bazen gözlerin fırlaması ve boyunda şişlik.
5—Erken tüberküloz: Zayıflık, yorgunluk, hazımsızlık, öksürük (Zamanımızda nadirdir).
6— Sinir hastalıkları: Korku, heyecan, bitkinlik, yorgunluk, hareket edince kalpte ağrı ve nefes darlığı, özellikle utangaç, içe dönük, hassas kimselerde olur. Sık şık rastlanabilen bu hal Birinci Dünya Harbinde askerlerde çok görülürdü. Bundan ötürü «asker kalbi» adı, verilmişti. Bugün askerlerde görülmüyor.
7— Uzun bir hastalıktan sonra nekahat.
8— Sara hastalığı: Gece yatakta kalbin kuvvetle çarpması.
9— İlâçlar: Dijitalin, tiroid hapları, insülin, morfin ve kokain.
10— Tütün: Nikotin tesirine bağlıdır; çarpıntı her. zaman olabilir, özellikle yatarken görülür. Kalp vuruşları endişe yerecek kadar hızlanır.
11— Çay, kahve, alkol: Bazı kimseler bu maddelere karşı daha hassastır.
12— Zehirler: Kömür gazı, otomobil dumanı kordit (kendilerine kalp hastası süsü vermek isteyenler bunu çiğner).

Ani başlayan ve geçen çarpıntı:
Şu kalp hastalıklarından biri ile ilgili olabilir: Tansiyon Koroner hastalığı Kalp kapağı hastalıkları Herhangi bir sebepten kalbin hızlanması
Kalbin sağ tarafının zorlanması. Bu kısım kanı akciğerlere gönderir ve örneğin anfizem gibi hastalıklarda zorlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.