Çakma Hastalığı (İmpetigo)

0

Bu hastalık, deri üstünde çıkan bir takım kabarcıkların içlerinde sarı bir su ve cerahat toplanarak, bunların çatlaması neticesi, orada sarımtırak bir kabuk teşekkülü ile kendini gösteren deri hastalıklarından birisidir.
Çakmayı yapan mikroplar, üzüm salkımı ufak bir kabarık hâsıl olur. Sonra bu kabarcık büyüyerek içinde sarı bir su toplanır. Da-veya zincir şeklindeki ufak yuvarlak bir takım cerahat mikroplarıdır.
Çakma yaraları, vücudün her yerinde o-labilirlerse de en ziyade yüzün çene, yanak, dudak, burun, alm, kulak gibi yerlerinde çok görülürler.

Baştan, ufak bir kaşınma ile, buralar daha sonra bu sarı su cerahatli bir hale gelir. Ufak kabarcık çatlar. İçinden çıkan cerahatli sarı su orada donarak, bal peteği gibi, sarımtırak ve içi göz göz olan bir kabuk yapar. Bu suyun içinden çıkan mikroplar, yüzün diğer yerlerine sürülürse çakma oralara da bulaşır. Bu suretle yüzün birçok yerinde, ufak ufak yaralar şeklinde, çakma yaygın bir hal alır.
Çakma hastalğı, en çok, çocuklarda görülür. Büyüklerde olması nadirdir. Çocuğun bünyesinin müsait olmasının da bu işte tesiri vardır.

Çakma bulaşıcı bir hastalıktır. Yüzünde çakma yaraları olan çoçuklarla oynayan arkadaşları da bu hastalığa tutulabilirler. Yüzdeki çakma yaraları iyi tedavi edilmezse mikroplar derinlere kadar giderek azgınlaşırlar. O takdirde, ihtilât olarak, Abseler hâsıl olabildiği gibi o yakındaki lenfâ boğumları da şişebilirler.
Çocukların dış kulaklarında ve yüzlerinde yaygın iltihaplar, Ekzemalar ve hattâ yılancık gibi hastalıklar olduğu da vardır.

TEDAVİ:
Çakmada, yaraların üstünde hâsıl olan kabukları, sıcak (asitborikli su) ile veya (sıcak papatya suyu), (nişasta lapası) gibi yumuşatıcı ilâçlarla, düşürmeli, kabuklar düştükten sonra, yaralar üzerine (Asidborik), (Oxyde de zinc), (Cıva oxydleri) gibi maddeleri havi merhemler sürmelidir. Son zamanlarda ortaya çıkan (sulfa-mid) ilâçlarının tozları çakmada gayet iyi gelmektedir.
Çakma, bir bünye hastalığı olduğu için bu hastalığa tutulan çocukları iyi beslemeli, iyi havalı yerlerde yaşatmalı, bunlara (balıkyağı), fosforlu, iodlu ilâçlar vererek vücutlarını kuvvetlendirmiye çalışmalıdır.
Çakmanın başkasına bulaşmaması için çakmalı çocuğu sağlam çocuklarla, mümkün olduğu kadar, temas ettirmemeli, çakma geçinciye kadar okula göndermemelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.