BRONZLAŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

0

Güneşlenme ve Bronzlaşmada Nelere Dikkat Etmeli?

İyi bir cilt bakımının esas kuralı, cildin yapısına uygun temizlik ile başlar. Bu temizliğin sadece akşamları değil sabahları da yapılması gerekir. Cildin üstüne oturmuş (toz, makyaj artığı, yağ gibi) kirlerin, mikroorganizmaların ve iltihap odaklarının ortadan kaldırılması temizlikle sağlanabilir. Cildin üzerindeki pislik veya kirlilik dışında nikotin, Alkol, kötü beslenme, kötü uyku ve kötü alışkanlıklar gibi etkenlerle de cildin yapısı bozulabilir” dedi.

Yazın evde uygulanan günlük bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun sıklıkta uygulanmalıdır. Bu arada yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar. Soyan ve arındıran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve Canlı kalmasını sağlar. Güneşin yaşam için yararlı etkileri tartışmasız olsa da, güneşten kaçınmak ya da güneşle sınırlı temasta bulunmak gereklidir. Çünkü güneş ışığı, cildin erken yaşlanmasını artıran en önemli faktördür.

Ciltte istenmeyen lekeler çiller oluşmasına yol açar. Güneşin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zararı ise, deri kanseri oluşum riskini arttırmasıdır. Deri kanseri son yıllarda çok hızlı bir artış göstermektedir. Bronzlaşma tüm dünya toplumlarında Sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de, anlamı aslında deri hasarıdır. Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demektir. Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır bir kısmı da deri tarafından emilir. Bu nedenle koruyucu önlemlerin hepsi birlikte uygulanmalıdır.

Cilt bakımının yanı sıra yazın güneşin zararlı ışınlarına karşı alınması gereken önlemlerle de vardır,sık dokunmuş, açık renkli giysilerin giyilmesi, bununla beraber, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğünün kullanılması gerekmektedir, gölgede kalmak güneşin zararlı etkilerinden tam olarak korumaz, kum ve deniz güneş ışıklarını yansıtacağı için güneş koruyucuları kullanmanın, hatta beyaz renkli giysiler giyilmesi faydalıdır.

11.00-15.00 Saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalmak doğru değildir, yaz aylarında herkesin, özellikle de açık tenli kişilerin Gün örtüsü denilen güneş koruyucu ürünleri kullanmaları faydalıdır, güneş koruyucu krem seçerken dikkat edilmesi gereken noktalarla, “Güneş koruyucular, UV ışınlarını emme, yansıtma ve dağıtma yolu ile deriye ulaşmasını engellerler. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) belirler. Güneş koruma faktörü, güneş koruyucu kullanılmış bölgede kızarıklık oluşma zamanının, koruyucu kullanılmamış bölgede kızarıklık oluşma zamanına oranı ile belirlenir. Güneş koruma faktörü ne kadar yüksek ise etkinlik o kadar artacaktır. Yaz aylarında en az 30 koruma faktörlü kremler kullanmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.