ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI

0

Çocuklarda boğaz ağrısı sebepleri

Bebeklerde ve okul çağındaki çocuklar da boğaz ağrısı en sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Çocuklarda boğaz ağrısı birkaç farlı sebeple kaynaklanabilir. En sık nedeni virüs, bakteri ve diğer mikropların neden olduğu enfeksiyonlardır. Bunlar; viral farenjit, bakteriyel farenjit, bademcik iltihabı dır. Ayrıca evde sigara içilmesi, alerji, burun tıkanıklığına bağlı olarak ağızdan nefes alma, gece ağız açık uyuma, asitli içeceklere bağlı boğazda tahriş, sürekli ve dinlenmeden yüksek sesle konuşmak, reflü gibi mide hastalıkları sonucu mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi de boğaz ağrısının nedenlerinden bazılarıdır. Çocuklarda boğaz ağrısını geçirmek için ağrının sebebine bağlı bazı yöntemler vardır.

Viral farenjit nedir?
Viral farenjit, virüslerin oluşturduğu bir enfeksiyondur ve genellikle 4 -5 günde iyileşir. 38,5 dereceyi fazla geçmeyen ateş, burun tıkanıklığı, halsizlik, boğaz ağrısına bağlı iştahsızlık, öksürük, ses kısıklığı, geniz akıntısı, boyundaki lenf bezlerinde şişlik görülebilir.

Viral farenjit tedavisi
Viral farenjit tedavisi için antibiyotik kesinlikle işe yaramaz ve kullanılmaz. Ancak viral enfeksiyon kulak enfeksiyonu gibi başka rahatsızlıklara sebep olur ise o durumda hekim antibiyotik verebilir. Viral enfeksiyonda çocuğunuz çok ağlıyor ve uyuyamıyor ise düzenli aralıklar ile hekimin yazdığı ağrı kesiciler kullanılabilir.

Boğazı ağrıyan çocuğunuzun sıvı alımını arttırın. Emzirme dönemindeki bebekleri sık sık emebildiği kadar  emzirebilirsiniz. Asitli gıdalardan kaçının. Portakal, mandalina, greyfurt, domates asidik gıdalardır ve tahriş olmuş boğazı rahatsız edebilir. Bunları C vitamini açısından içirmek istiyorsanız biraz su ile karıştırarak asit miktarını azaltabilirsiniz. Burun tıkanıklığı için bebeklerde serum fizyolojik, deniz suyu spreyleri, soğuk buhar makinesi burnu açık tutmanıza yardımcı olacaktır. Kulak enfeksiyonlarını önlemek için burnu açık tutmak yardımcı olacaktır.

Bakteriyel farenjit nedir?
Bakteriyel farenjit, viral farenjite benzeyen belirtiler gösterir ancak daha ani başlar. Çocuklarda boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, iştahsızlık, deride döküntü, boyun lenf bezlerinde şişme yapabilir. Viral enfeksiyona göre daha ağır seyreder. Ateş daha yüksektir ve zor düşer. Boğaz enfeksiyonu 4-5 günden uzun sürüyor, öksürük ve burun tıkanıklığı geçmiyor, burun akıntısı sarımsı yeşil renk alıyor ise akla bakteriyel farenjit gelir. Boğaz kültürü alınarak tanı koyulur. Bakteriyel farenjit bulaşıcıdır. Tedavisi için hekim uygun bir antibiyotik verir.Çocuk düzelmiş görünse dahi eğer tedavi için verilen süre bitmemiş ise ilaç kesilmez. Çünkü doğru tedavi edilmeyen streptokok enfeksiyonu eklem ve kalp romatizmasına sebep olabilir.

Bademcik iltihabı (Akut Tonsilit) nedir?
Çocuklarda boğaz ağrısı yapan sebeplerin başında bademcik iltihabı gelir. Kış-ilkbahar döneminde daha sık görülür. Akut tonsillite neden olan mikroplar, tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vücut sıvılarıyla, yakın temasla, solunum yolundan hava yoluyla bulaşabilir. Ateş (39-40 dereceyi bulabilir), şiş ve kırmızı bademcikler, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, yutkunamama, vücutta ağrı, halsizlik, boyun lenf bezlerinde şişme ve ağrı, baş ağrısı, kötü ağız kokusu, ses değişiklikleri, çocuklarda kusma ve mide bulantısı bir arada ya da birkaçı birlikte görülebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi
Bademcik iltihabı tedavisi için yeterli sıvı alımı ve uygun ağız bakımı önemlidir. Antiseptik gargaralarla gargara yapmak ağız bakımı için yeterlidir. Bunun yanında yatak istirahati, yeterli sıvı alımı, ağrı kesici, ateş düşürücü ve bakteriyel enfeksiyon düşünülenlerde hekim tarafından antibiyotik verilir.Çocuklarda boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisi yine doktor tarafından verilir ve tedaviye uyulması gerekir.Sık sık akut tonsillit geçirilmesi (yılda en az 4-5 defa ), enfeksiyonun kronikleşip bademciklerde kalıcı hale gelmesi, bademciklerin çok büyüyerek yemek yemeyi zorlaştırıp solunum yolunu tıkayıcı hale gelmesi, bademcik çevresinde apse gelişmesi durumlarında hastaların KBB uzmanınca değerlendirilip bademciklerinin ameliyatla alınması gerekebilir.

Ateş 48 saatten uzun sürüyorsa, hastalık gittikçe kötüye gidiyorsa, klinik tabloya farklı şikayetler ekleniyorsa, yeme içme sırasında zorluk çekiliyorsa, soluk alıp vermede zorluk varsa bir çocuk doktoruna veya KBB Uzmanına başvurmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.