Bebeklerde İshal

0

Bebeklerde ishal neden olur, nasıl geçer?

Bebeğimin ishal olup olmadığını nasıl anlarım?

İlk önce, bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmeniz gerekir. Yenidoğan bebekler sık ​​sık kaka yaparlar, kakaları özellikle bebek emzirildiği dömemde genellikle yumuşaktır.

Bunun yanında, bebeğinizin dışkısı, ne yediğine bağlı olarak değişebilir. Katı yiyecekler yemeye başladığı zaman, dışkısının biraz sertleştiğini göreceksiniz, zaman zaman yediklerine bağlı olarak değişebilir.

Bunlar bebeğinizin ishal olup olmadığını nasıl anlayacağınızı zorlaştırıyor. Bunu anlamanın bir yolu da: Bebeğinizde normalden daha yumuşak bir kaka varsa endişelenecek bir durum yoktur, ancak bebeğinizin bağırsak hareketleri aniden değişirse, normalden daha fazla yumuşak su gibi kaka yaparsa, muhtemelen ishaldir.

İshal vakalarının çoğu genelde hafiftir ve bebeğiniz susuz kalmadığı sürece büyük bir sağlık tehdidi oluşturmaz. Ancak dehidrasyon (çok fazla sıvı kaybetmesi) bir bebekte çok ciddi, hatta ölümcül olabilir, bu nedenle bebeğinizin bol miktarda sıvı aldığından emin olmanız çok önemlidir.

Bebeklerde İshalin nedeni nedir?
Bir çok olasılığı var. Bebeğinizin ishali, viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ayrıca parazit, antibiyotik tedavisi veya bebeğinizin yediği bir şeyden olabilir.

Viral enfeksiyon

Rotovirüs, adenovirüs, kalikivirüs, astrovirüs ve grip gibi virüsler ishal, kusma , karın ağrısı, ateş , üşüme ve ağrıya neden olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon

Salmonella enfeksiyonu, basilli dizanteri, stafilokok, kampilobakter ve koli basili gibi bakteriler de ishale sebep olabilir. Bebeğinizde bakteriyel bir enfeksiyon varsa, kas ağrıları, kakasında kan ve ateşle birlikte şiddetli ishal olabilir. (Kusuyor olabilir veya olmayabilir.)

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar kendi başlarına temizlenir, ancak bazıları, az pişmiş ette ve diğer gıda kaynaklarında bulunabilen koli basili’nde olduğu gibi, çok ciddi olabilir. Bebeğinizin bu belirtiler varsa, doktora götürün. Muayene edecek ve muhtemelen bir bakteri enfeksiyonu belirtileri için bir dışkı kültürünü kontrol edecek.

Kulak enfeksiyonu

Bazı durumlarda, kulak enfeksiyonu (viral veya bakteriyel olabilir) bir ishale sebep olabilir. Bu durumu, bebeğinizin kulaklarını çektiğiniden fark edebilirsiniz. Ayrıca kusma ve iştahsızlığı olabilir ve yada yakın zamanda soğuk algınlığı geçirmiş olabilir .

Parazitler

Parazit enfeksiyonlarda ishale neden olabilir. Örneğin Giardiyaz, bağırsakta yaşayan mikroskobik bir parazitten kaynaklanır. Belirtileri gaz, şişkinlik, ishal ve yağlı dışkıları olabilir.

Bu tür enfeksiyonlar kolayca yayılır ve tedavisi özel ilaçları içerebilir, bu nedenle bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir.

Antibiyotikler

Bebeğinizde antibiyotik tedavisi sürerken veya sonrasında ishal varsa, bağırsaklardaki iyi bakterileri öldüren ve soruna neden olan bakterileri öldüren ilaçlar neden olabilir. Bu ilaçlar hakkında doktorla görüşün alternatif ilaçlar yazabilir. Doktor size yeni ilaç önerene kadar bebeğinize herhangi bir ilaç vermeyi bırakmayın.

Çok fazla meyve suyu

Çok fazla meyve suyu (özellikle tatlandırıcı ve yüksek seviyede fruktoz içeren meyve suyu ) veya çok fazla şekerli içecek bir bebeğin karnını rahatsız edebilir ve yumuşak dışkıya sebep olabilir.

Doktorlar, bebeğinize 1 yaşından önce meyve suyu vermemenizi önerir .

Uygun olmayan şekilde hazırlanmış mamalarda ayrıca ishale de neden olabilir, bu nedenle bebeğinizin mamasını hazırlarken doğru miktarda su eklediğinizden emin olun.

Besin alerjisi

Bebeğiniz nefes almakta zorlanıyorsa veya yüzünde veya dudaklarında şişlik varsa acil 112’yi arayın.

Gıda alerjisi hemen veya bir kaç saat içinde hafif veya şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Belirtileri ishal, gaz, karın ağrısı ve dışkıda kan olacilir. Daha ciddi vakalarda, bu alerji kurdeşen , kızarıklık , şişme ve solunum zorluğuna da neden olabilir .

Süt proteini en yaygın gıda alerjenidir. (Bebeğiniz bir yaşına kadar inek sütü içmemelidir. İnek sütü ile yapılan mamalar veya bir süt ürünü ile yapılan katı yiyecekler yedikten sonra, bebeğinizin alerjisi varsa reaksiyona neden olabilir. Bazı durumlarda eğer emziren anne süt ürünleri yiyorsa anne sütü de olabilir.)

Diğer yaygın gıda alerjenleri yumurta, yerfıstığı, soya, buğday, fındık, balık ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunur. Bebeğinizin gıda alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, doktora götürün.

Gıda intoleransı

Bir gıda alerjisinden farklı olarak, bir gıda intoleransı (Gıda duyarlılığı olarak adlandırılır), bağışıklık sistemini kapsamayan anormal bir reaksiyondur. Gıda duyarlılığına bir örnek laktoz intoleransıdır .

Laktoz intoleransı bebeklerde çok nadir görülür, ancak bebeğinizin laktoz intoleransı varsa, vücudunun yeterince laktaz üretmediği anlamına gelir. Sindirilmemiş laktoz bağırsakta kaldığında, ishal, karın krampları, şişkinlik ve gaz gibi semptomlara neden olabilir. Belirtiler genellikle süt ürünlerini tüketdikten yarım saat ile iki saat sonra başlar.

Bu arada, bebeğinizde ciddi bir ishal vakası varsa, geçici olarak laktaz üretmekte zorlanabilir ve bunun sonucunda bir veya iki hafta boyunca laktoz intoleransı semptomları olabilir.

Zehirleme
Bebeğinizde ishal varsa ve kusuyorsa ilaç, kimyasal madde veya bitki gibi bir çeşit gıda olmayan ürünü yutmuş olabileceğini düşünüyorsanız, 112′ yi arayın. Baygın veya nefes almakta zorlanıyorsa da 112’yi arayın. Diğer semptomlar yorgunluk ve kasılmalarda olabilir.

Bebeklerde İshali Ne Keser?

Bebeğinizi susuz bırakmayın. İshalden dolayı ciddi şekilde susuz kaldığı takdirde bebeğinizi hastaneye götürün. Bebeğinizde kusma yoksa, anne sütü veya mama vermeye devam edin.
Bebeğiniz anne sütünde veya mamadaki mineralleri vücudunda tutamıyorsa , elektrolit çözeltisi önerebileceğinden doktora götürün. Bu çözeltiler eczanelerde satılır ve çoğu bebeğin susuz kaldıklarında kolayca içebilecekleri şekilde yapılmıştır.

Şekerden uzak durun. Gazlı içecekler (kola, gazoz), sporcu içecekleri, şekerli su ve seyreltilmemiş meyve suları gibi şekerli sıvılardan kaçının. Bunlar, bağırsaktaki suyu emen ve ishali daha da kötüleştiren şeker içerirler.

Emziriyorsanız, bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirme ishalin önlenmesine yardımcı olur ve bebeğiniz daha çabuk iyileştirir.
Bebeğiniz katı yiyecekler alacak kadar büyükse, havuç, pirinç gevreği, muz, patates ve elma püresi ishali yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Dışkı normale dönene kadar meyve suları, bezelye, armut, şeftali, erik, kuru erik ve kayısıdan uzak durun.

Bebeğiniz geçici olarak yemek yemeyi reddediyorsa, endişelenmeyin. Susuz kalmadığı sürece iştahı bir veya iki gün içinde geri gelecektir.

Bebeğinizi yoğurtla besleyin. Araştırmalar, yoğurtta bulunan canlı bakteri kültürlerinin, ishalin miktarını ve süresini azaltmada güvenli ve etkili bir yolu olduğunu göstermiştir. Bebeğiniz zaten katı yiyorsa, sade, şekersiz, tam yağlı yoğurt, bebeğinizinin sorunu tedavi etmede kolay bir yöntemdir. Sadece laktobasil veya mayalı yoğurt aldığınızdan emin olun.
Çocuk bezini düzenli olarak değiştirin. Bebeğinizin altını kuru tutun. Bebeğinizin bez bölgesinin yumuşak dışkıdan tahriş olması kolay olduğundan, sık sık altını değiştirin ve pişik kremi kullanın .

Bebeğime ishal önleyici ilaç vermem uygun mudur?
Hayır, doktor reçete etmediği sürece bebeğinize ishal önleyici ilaç vermeyin. Bu ilaçlar bebekler ve çocuklar için tehlikeli olabilir.

Bebeğimin ishali için ne zaman doktora başvurmalıyım?

Bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse ve ishali varsa hemen doktoru arayın. 3 aydan büyük bebeğinizde ishal varsa ve 24 saat içinde geçmezse doktora götürün. Ayrıca bebeğinizin ishali ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktora gidin:

Çocuğunuzun susuz kaldığına dair belirtiler varsa
Kuru ve yapışkan ağız
Ağlarken gözyaşı yok
6 saat boyunca ıslak bebek bezi yok
Aşağıdakiler dahil, bebeğinizin iyileşmediğinin işaretlerini bilin:

2-3 günden fazla süren ateş ve ishal
8 saatte 8’den fazla kaka yapması
Kusma 24 saatten fazla sürüyor
İshal kan, mukus veya irin içerir
Bebeğiniz normalden çok daha az aktif (hiç oturmuyor veya etrafa bakmıyor)
Mide ağrısı var gibi görünüyor
Yüksek ateş – 3-6 aylıksa ateşi 38.3 derece veya daha yüksek
6 ay veya daha büyükse 39.4 derece veya daha yükseği.
Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse 38 derece veya daha yüksekse, derhal doktora başvurunuz;

Bebeğimi bulaşıcı ishalden nasıl uzak tutabilirim?
Sık sık el yıkama en iyi savunmanızdır, çünkü ishale neden olan mikroorganizmalar elden ağza kolayca geçmektedir. Örneğin kirli bir bebek bezinin kullanılması, bebeğinizin ağzını silmeden önce bu mikroorganizmaları ellerinize aktarabilir. Bebeğiniz ayrıca, oyuncaklara veya enfekte olmuş bir çocuğun dışkısına bulaşmış diğer nesnelere dokunduktan sonra parmaklarını ağzına sokmaktan kaynaklanan bir ishal enfeksiyonuna neden olabilir.

Bebek bezi değiştirdikten sonra veya banyo yaptırdıktan sonra ve yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi en az 15 saniye boyunca sabun ve ılık suyla iyice yıkayın . Bebeğinizin ellerini de sık sık yıkayın. Ayrıca, yiyecek hazırlarken ve pişirirken hijyen kurallarına uyduğunuzdan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.