BEBEĞİN YATAĞI NASIL OLMALI ?

0

Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı?

Kaliteli bir bebek yatağı elbette hayati öneme sahiptir, ancak güvenli ve sağlıklı bir uyku için, doğru bebek yatağı yatağı aynı derecede önemlidir. İyi bir bebek yatağı, yenidoğan bebeklerde Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur ve küçük çocuğunuza normal kemik ve kas gelişimi için doğru seviyede destek sağlar.

Yenidoğan yatak seçimi çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Özellikle 1 yaşına kadar bu konuya çok dikkat edilmelidir. Anne ile çocuğun bu süre boyunca yakın olması gerektiğinden dolayı tercih edilen yataklarında öne uygun bir şekilde seçilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde bebeğin uyku düzeninde bozulmalar olacaktır. Bu da gelişim sürecinde ki çocuğa zarar verebilir. Dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi bebeklerin ilk 6 ay ve ondan sonraki altı ayı için farklı tipte yatak seçimidir. Bu iki dönem uykuyu çok seven ve gelişmesi için uyuması gereken bebeklerin çok ihtiyaç duyduğu bir durumdur.

En sağlıklı bebek yatağı
Bebekler için en ideal yaysız sert sünger bebek yataklarıdır. Hem yıkanabilir kılıfları ve hem de sağlıklı olmaları sebebi ile yaylı yataklardan daha avantajlıdır.

Yenidoğan bebek için pamuk yatak çok uygun bir tercih değildir. Çocuklar için düzenli ve düzgün bir zeminde uyku çok önemlidir. Sadece pamuk dolu olan yataklarda öbekleşme genellikle sık rastlanan bir durumdur. O nedenle tercih ederken tamamen pamuk olan yatakları tercih etmeniz yanlış bir karar olacaktır. Aynı zamanda pamuğun içerisinde akar isimli bakteriler sıklıkla bulunmaktadır. Bu da bağışıklık sistemi tam oturmayan çocuklarda alerjik reaksiyonların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı pamuk yatağı çocuğunuzda kullanmanız tavsiye edilmez. Seçtiğiniz yatağın ortopedik ve yıkanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede kılıf ve yatak yıkanarak bakteri oluşumunun önüne geçilmiş olacaktır. Bu noktada en mantıklı yatak yaysız sünger yatak olacaktır.

Yarı ortapedik bebek yatağı yeni doğan çocuklar için en çok tavsiye edilen yataktır. Çünkü bu yatakta bebeğin sağlıklı uyuması sağlanmaktadır. Ortapedik yatak tercih edilirken sünger olanları tercih etmek gerekiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda bu türde yatakların özellikle yeni doğanlar için çok verimli bir uyku ortamı sağladığı görülmüştür. Alınacak sert sünger bebek yatağının boyunun ise ideal olarak 70*120 boyutlarında olması tavsiye edilmektedir. Bu ölçülerde ilk 12 ay için bebek için sağlıklı bir uyku ortamı oluşturulmuş olur.

Yatak ne çok sert ne çok yumuşak olmamalıdır. Çok sert bir yatak bebeğin kaslarını yorarak uykuya dalmasını zorlaştırırken, çok yumuşak bir yatak da ağız ve burnun içeri gömülerek nefes almasını zorlaştırabilir. En uygunu orta sertlikte yarı ortopedik bir yataktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.