Baş Dönmesi

0

Baş dönmesi, genellikle ciddi bir şeyin belirtisi olmayan, ancak doktor tarafından araştırılması gereken yaygın bir semptomdur.

“Baş dönmesi” terimi farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder – bazıları başlarını hafif ve dengeli olmalarını ifade ederken, bazıları da çevrelerinin döndüğü hissini tanımlamak için kullanır.

Belirti oldukça belirsiz olduğu ve çok çeşitli şeylerden kaynaklanabileceği için, baş dönmesinin altta yatan nedenini belirlemek her zaman kolay olmayabilir.

Bu sayfa, görünürde bir sebep olmadan başınız dönüyorsa ne yapmalısınız ve en yaygın nedenleri ana hatlarıyla belirtir.

GP’nizi görmek
Başın ağrıyor veya dengesiz hissediyorsanız ve özellikle de bayılma dönemleri veya baş ağrıları gibi başka semptomlarınız varsa endişeleniyorsanız doktorunuza danışın .

GP’niz ilk baş dönmesi ile ne demek tam olarak kurmak ve aslında açıklayan olmadığınızı kontrol etmek isteyeceklerdir vertigo – baş dönmesi şiddetli tipi, kendi çevresi iplik veya hareket ediyor hissediyorum.

Ayrıca bilmek isteyecekler:

baş dönmesi görünürde bir sebep olmadan mı başladı, yoksa bir hastalık mı takip etti
baş dönmesi dönemlerini tekrar edip etmediğinizi ve eğer öyleyse, bunları yaşamaya eğilimliyseniz
baş dönmesi ne kadar sürer
Baş dönmesi bazen bir kulak rahatsızlığından kaynaklanabilir. Kulağa bağlı baş dönmesi ve diğer nedenlerden dolayı baş dönmesi arasında ayırım yapmanın basit bir yolu, bunun yalnızca dik dururken mi, yoksa uzanırken mi meydana geldiğini belirlemektir.

Dik olduğunuzda meydana gelen baş dönmesi muhtemelen kulakla ilgili değildir. Uzanırken meydana gelen baş dönmesi genellikle antibiyotiklerle tedavi edilemeyen viral kulak enfeksiyonundan kaynaklanır .

Baş dönmenizin bir günlüğünü tutmak, sorunu ne zaman ve nerede kaydettiğinizi kaydetmek ve GP randevunuza götürmek iyi bir fikirdir. Not etmek faydalı olacaktır:

baş dönmesi zamanında ne yapıyordun
ne kadar sürdü ve ne kadar kötüydü
Başka belirtiler olup olmadığı – Böyle bayılma, kusma, bulantı, bulanık görme, baş ağrısı gibi işitme kaybı veya kulak çınlaması
Reçeteli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz muhtemelen baş dönmesinin olası bir yan etki olup olmadığını kontrol etmek için gözden geçirecektir. Gerekirse, denemeniz için farklı bir ilaç verebilirler.

Daha fazla test ve soruşturma için bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.

Baş dönmesi sık görülen nedenleri
Baş dönmesinin en yaygın nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

Labyrinthitis – işitme ve dengenizi etkileyen iç kulak enfeksiyonu ve vertigo olarak adlandırılan şiddetli baş dönmesi formuna neden olabilir .
Migren – baş dönmesi baş ağrısından önce veya sonra, hatta baş ağrısı olmadan da ortaya çıkabilir.
Stres veya anksiyete – özellikle hiperventilasyon yapma eğilimindeyseniz (istirahat ederken anormal hızla nefes alın).
Düşük kan şekeri seviyesi (hipoglisemi) – genellikle diyabetli kişilerde görülür .
Postural hipotansiyon – aniden oturduğunuzda veya ayağa kalktığınızda, yere yattıktan sonra uzaklaşan tansiyonda ani bir düşüş. Bu yaşlılarda daha yaygındır.
Dehidrasyon veya ısının tükenmesi – dehidrasyon, egzersiz sırasında yeterince içilmemesi veya kusma, ishal veya ateşe neden olan hastalık nedeniyle olabilir.
Vertebrobaziler yetmezliği – beynin arkasından bloke edilen kalp damarlarından (ateroskleroz olarak bilinir) giden kan damarlarının neden olabileceği kan akışında azalma.
Baş dönmesinin daha az yaygın nedenleri
Baş dönmesinin daha az yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

tüm vücudu etkileyen ciddi bir hastalık veya rahatsızlığa sahip olmak
eğlence amaçlı ilaçlar kullanmak ya da aşırı miktarda alkol tüketmek (ya içme veya uzun süreli alkol suiistimali )
Bazı reçeteli ilaç türleri – antidepresanlar veya tansiyon ilaçları gibi
kalp ritmi sorunu olan – örneğin atriyal fibrilasyon (hızlı, düzensiz kalp atışı)
karbonmonoksit zehirlenmesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.