AŞI NEDİR?

0

Aşı hazırlanmasında 4 yöntem uygulanır:
Virüslerin genlerinde değişiklik oluşturarak vücutta hızlı çoğalmalarını önlemek. Bu yöntemle hazırlanan aşılarda virüslerin çoğalma hızları azaltılır ancak tamamen durdurulmaz. Bu gurup aşılara canlı aşılar denir. (kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği ve oral polio aşıları)
Virüslerin genlerini tahrip ederek çoğalmalarını durdurmak. Bu yöntemle hazırlanan aşılarda virüs yada bakteri hiçbir şekilde çoğalamaz, çünkü genleri tahrip edilmiştir. Bu gurup aşılara ölü aşılar denir. (inaktif polio aşısı)
Bakteri yada virüsün sadece bir bölümünün kullanılması. Bu yöntemle hazırlanan aşılarda virüs yada bakteri geni bulunmadığından çoğalma olmaz. (Hib, hepatit B aşıları)
Bakteri tarafından alınan toksinin saflaştırılması ve öldürmesi. Bazı bakteriler vücutta çoğalarak değil, toksin salgılayarak hastalık oluştururlar. Bu bakterilere karşı aşı oluşturmak gayesiyle toksinleri alınarak saflaştırılır ve bazı kimyasal maddelerle (ör. Formaldehit) öldürülür. Yine aşı içinde bakteri geni bulunmadığından bakteri çoğalamaz. (difteri, tetanos, boğmaca aşıları)

Aşılar emin ve risksiz midirler?
Farkında olalım yada olmayalım güncel hayatımız esnasında, rutin aktivitelerimizi yaparken pek çok risk faktörü ile karşı karşıya kalmaktayız.

ABD’de yapılan bir istatistik sonucunda;
Her yıl 350 kişi banyo yaparken geçirdikleri kazalar sonucunda yaşamını yitirmekte
Her yıl 200 kişi yemek yerken yiyecekler soluk borusuna kaçtığı için yaşamını yitirmekte
Her yıl 100 kişi yağmur altında yürürken yıldırım çarpması sonucunda yaşamını yitirmektedir.
Böyle olunca şu soruyu sormak gerekiyor.

Aşı olmakla aldığımız risk mi, kazançlarımız mı ağır basıyor?.
Her gün bir bakteri yada virüs enfeksiyonu ile karşılaşma riski altındayız. 6 yaşın altındaki çocuklar yılda ortalama 6-8 kez enfeksiyon geçirirler. İşte aşılanmanın önemi burada karşımıza çıkmaktadır. Eğer aşılar olmasaydı çocuklarımız difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci, menenjit, hepatit B gibi ölümle veya ciddi sakatlıklarla sonuçlanabilecek bu enfeksiyonları her gün alabilme riski altında olacaklardı.

Aşılamalar sonucu en karşılaşılan yan etki aşı yerinde ağrı ve/veya şişliktir. Bunun dışında aşısına göre değişmek kaydıyla hafif veya orta şiddette ateş, huzursuzluk, ağlama, kırıklık, uykusuzluk, kusma görülebilir.

Aşı takvimi :
Doğumda: Hepatit B
1 ay: Hepatit B
2 ay: Difteri-tetanos-boğmaca-Polio-Hib-BCG
4 ay: Difteri-tetanos-boğmaca-polio-Hib
6 ay: Difteri-tetanos-boğmaca-Hib-Hepatit B
9 ay: Kızamık
1 yaş: Suçiçeği
15 ay: Kızamık-kızamıkçık-kabakulak
18 ay. Difteri-tetanos-boğmaca-polio-Hib
24 ay. Hepatit A
2,5 yaş: Hepatit A
5 yaş: Difteri-tetanoz-boğmaca-polio
6 yaş: Kızamık-kızamıkçık-kabakulak
11-12 yaş: Difteri-tetanos

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.