Anemi

0

Bir hastalıktan çok bir belirti olan anemi, bedende oksijeni taşıyan alyuvarların az sayıda olması ya da yetersizliğidir. Tüm kan düzensizlikleri içinde en yaygın olanıdır.

Kandaki oksijeni taşıyan hemoglobin eksikliğine kansızlık -anemi denir. Dört temel nedeni vardır. Özellikle çocuklukta en çok rastlanan nedeni, demir ve proteinden üretilen hemoglobini yapmak için bedende yeterince demir bulunmamasıdır. Genellikle, yalnızca sebze ile beslenen çocuklar ve iştahsız çocuklar için olası tehlike olan yetersiz bir diyetin sonucunda ortaya çıkar. Sorun 6 ile 18 aylığa dek ortaya çıkmaz çünkü bebekler ilk altı ay kendilerine yetecek miktarda demir ile doğar.

Herhangi bir enfeksiyon kemik iliğinin alyuvar üretimini azaltmasından ötürü hafif kansızlığa neden olabildiği gibi  daha ciddi olarak kemik iliğini doğrudan etkileyen bir hastalığa da neden olabilir. Lösemi alyuvarların üretimini etkileyebilir (bkz. yan sayfa). Alyuvarların üretimi yaşamsal önemi olan çeşitli kimyasalların eksikliğinden de etkilenebilir; bu kimyasallar B12 vitamini bedende yeterince emilemediğinden ve yetersiz diyet yüzünden folik asit ve C vitaminidir.

Önemli bir yara sonucunda, ya da sindirim sistemini etkileyen bazı hastalıklarda olduğu gibi, yavaş ama düzenli kanama yüzünden çok miktarda kan kaybı anemiye neden olabilir.
Talasemi ve orak hücreli anemide olduğı. gibi alyuvarların tahrip olması sonucunda hemolitik anemi oluşur.

Belirtiler
Anemi belirtileri solgunluk, halsizlik, başağrıları, baş dönmesi, nefes darlığı ve genel zayıflıktır. Bunlara ek olarak, demir eksikliği anemisinde, dilde yara ve tırnak kırılması da görülebilir. Tedavi edilmezse uzun vadedeki etkileri zihinsel ve fiziksel işlevlerde bozukluklar olabilir.

Anemi için genellikle kan tahlili ile tanı konur, tedavisi nedenine göre değişir. Demir eksikliği anemisinde hekim demir takviyeli süt mamaları, demir ilaçları, bol miktarda et, karaciğer, yumurta ve yeşil sebze diyeti önerecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.