ANDROPOZ NEDİR?

0

Andropoz Nedir? – Belirtileri ve Tedavisi

Kadınların menopoz öncesi ve sonrasındaki dönemlerde yaşadıkları hakkında herkes bir şeyler bilir. Andropozdan ise pek söz edilmez.
Yılların yavaş yavaş tırmanan etkilerini ve sonuçlarını, erkekler kendi aralarında bile pek konuşmazlar. Gerçi kadınlarda adetten kesilme kesin bir eşiktir. Erkeklerde ise böyle keskin bir çizgiden bahsedemeyiz. Ama yine de bu konunun pek gündeme gelmemesinin nedenleri arasında, sanırım biraz ‘erkeklik gururu’ var.

Erkeklerin çoğunluğu 30 ile 45 yaşları arasında vücutlarında bazı değişiklikler olduğunu fark ederler. Bu belirtiler, yaşlanma başlangıcı veya ‘olgunlaşma’ belirtileri gibi görülerek pek önemsenmez. Oysa sayısız araştırmaya konu olan bu değişimlerin altında hormon dengesinin giderek bozulması yatar. Bu, 45 yaşından sonra da artarak devam eder.

İşte bazı belirtiler

-Testislerde küçülme ve sertleşme ( testosteron azalmaz )
-Ereksiyonda güçlük, olduğunda uzama
-Yavaş ve güçsüz meni çıkarma

Bu değişimleri etkileyen en önemli faktörler ise söyle sıralanabilir ;

-Vücut değişimleri, kas gücünde azalma, çabuk yorulma
-Kalp-damar hastalıkları
-Solunum sistemi hastalıkları
-Seker hastalığı
-Dejeneratif eklem hastalıkları
-Prostat hastalıkları, operasyonlar
-Kullanılan bazı ilaçlar ( tansiyon, depresyon vb.)
-Alkol, sigara
-Basarisizlik korkusu
-Cinsel ilişki sırasında ölme korkusu
-Monotonluk
-Beklentilerin azalması
-Toplumun yaslı cinselliğini yok farz etmesi
-Kendine ait bir mekana sahip olamama
-Sosyo-ekonomik güçlükler

Hanımlarda olduğu gibi hormon tedavisine gerek yoktur çünkü üretim azalmamıştır. Ancak genel sağlık sorunlarının yanında özellikle damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen sertleşme problemi ve prostat büyümesine bağlı idrar sıkıntıları nedeniyle düzenli hekim kontrolleri gereklidir.

Eğer sertleşme olamıyorsa, günümüzde çok çeşitli ve güvenli penim protezler (mutluluk çubuğu) basit operasyonlar ile uygulanabilmektedir.

Prostat büyümesi önemlidir çünkü idrar yolunu tıkayarak çok rahatsız eder. Bu durumda kolay ancak dikkatle gerçekleştirilen operasyonlar basari ile yapılmaktadır. Bu operasyonlardan sonra sertleşme biraz güçleşmekte, meni çıkarma işlevi son bulmaktadır.

Androjen eksikliğini tanımlamak için değişik terimler sunulmuştur. “Viril klimacterium” yada “Andropoz” gibi terimler, kadınlarda östrojen seviyelerindeki azalmayla meydana gelen menopozla bir analoji olarak kullanılmaktadır. Oysa andropozun “Erkek menopozu” olarak adlandırılmasının yanlış olduğu bilinmektedir.

Gerçekten de menopoz ve andropoz arasında ciddi farklar vardır. Menopoz 1-2 yıl içinde hızla başlarken, andropoz yıllar içinde yavaş yavaş ortaya çıkar. Menopozda östrojen hormonu tamamen kaybedilirken andropozda testosteron eksikliği sadece belli bir dereceye kadar olmaktadır. Menopoz tüm kadınları etkiler oysa andropoz erkeklerin yaklaşık %25-30’unda meydana gelir. Bu ve bunun gibi farklar andropozun kendi içinde bir tanımı olmaya zorlamıştır.

Şu anda “PADAM” (partial androgen deficit in aging men) – yaşlanan erkeklerde ortaya çıkan kısmi androjen eksikliği terimi oldukça ilgi görmektedir.

“Geç başlangıçlı hipogonadizm” de sık kullanılan terimlerden biridir.

Hormon seviyelerindeki değişiklikler çeşitli semptomlarla ortaya çıkar. Aslında bu şikayetler, ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan genel şikayetlere son derece benzer. Kemik ve kas kütlesinin kaybı, vücut kıllarında azalma, düşük hemoglobin seviyeleri, yağ kütlesinde artış, fiziksel, cinsel ve bilişsel fonksiyonlarda bozulmalar bu şikayetler arasındadır.

Son yıllarda androjen yerine koyma tedavisi konusunda çeşitli araştırmalar yoğun şekilde yapılmaya başlandı. Bu tedavilerde amaç hem kemik erimesi, kas atrofisi ve düşük hemoglobin seviyeleri gibi klinik belirtileri tedavi etmek, hem de aşırı terleme, cinsel istek kaybı, motivasyon kaybı, zihinsel ve bilişsel güçlerde azalma gibi hayat kalitesini düşüren belirtileri azaltmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.